W 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto

Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto

W dniu 17 czerwca 2014 r. o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Obóz zagładyKulmhof w Chełmnie nad Nerem. W 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto”,która przygotowana została w związku z przypadającymi w tym roku obchodami rocznicy likwidacji getta łódzkiego. Ekspozycja jest próbą przywrócenia pamięci o najbardziej tragicznym wydarzeniu w dziejach Łodzi. Jednocześnie jest sposobem przedstawienia współczesnym pokoleniom dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się tysiące mieszkańców „dzielnicy zamkniętej” w czerwcu – lipcu 1944 r. deportowanych do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W czasie likwidacji getta łódzkiego w dziesięciu transportach przewieziono, a następnie zamordowano w Kulmhof  7 196 osób.

Uroczystość upamiętniającą uświetni występ grupy teatralnej „Za kulisami” z V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, która zaprezentuje spektakl pt. „Umarli mówią”. Grupą teatralną kieruje Roma Szymańska, nauczycielka języka polskiego w tym liceum.

Gdzie: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Chełmno 59a, 62-660 Dąbie

Wystawa udostępniona: 17 czerwca 2014 r. – 30  kwiecień 2015 r.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy Muzeum:

kwiecień–wrzesień: 9.00–17.00 (wtorek–niedziela)

październik–marzec: 9.00–15.00 (wtorek–niedziela)

Organizator: Muzeum Martyrologicznie w Żabikowie

Partnerzy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Archiwum Państwowe w Łodzi.

Kuratorzy: Renata Wełniak, Andrzej Grzegorczyk, Jacek Nawrocik

Oprawa plastyczna: Wawrzyniec Kozicki

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.