Marsz Pamięci

W dniu 29 kwietnia 2014 r. w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się Marsz Pamięci, upamiętniający żydowskie ofiary obozu.

Wydarzenie związane było z przypadającym w kwietniu Dniem Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim.

Uroczystości zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Kole oraz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie wraz z oddziałem w Chełmnie nad Nerem.

W Marszu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Maria Krupecka (dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia), Urzędu Marszałkowskiego, Marek Roman (Departament Kultury) oraz Polskie Rady Chrześcijan i Żydów. Poza tym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminnego rejonu kolskiego.

Hołd pomordowanym oddała młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego i włocławskiego. Uczniowie LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole przygotowali część artystyczną. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy Ścianie Pamięci, zlokalizowanej w kwaterze IV.

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.