10 września 2019 r. ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering odprawił uroczystą mszę świętą koncelebrowaną w intencji ofiar obozu zagłady Kulmhof oraz polskich zakładników zamordowanych 15 listopada 1939 r.

Homilię wygłosił ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, proboszcz parafii św. Floriana w Uniejowie.

Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe msza odprawiona została wyjątkowo w kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie. Wcześniej uczestnicy uroczystości, w asyście licznych pocztów sztandarowych, upamiętnili ofiary składając wiązanki
i znicze przy Ścianie Pamięci w Lesie Rzuchowskim, gdzie dr Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz bp ordynariusz odmówili modlitwy za pomordowanych.

W uroczystości uczestniczyli między innymi konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Igor Stroke, wicedyrektor Austriackiego Forum Kultury Ernestine Baig, posłowie na Sejm RP Leszek Galemba i Tomasz Nowak, wicewojewoda poznański Aneta Niestrawska, starosta kolski Robert Kropidłowski, delegacje władz samorządów powiatowych, miejskich i gminnych z województw wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, reprezentacje służb mundurowych, instytucji, organizacji społecznych, szkół i zgromadzeń zakonnych.

W tym roku wrześniowa msza święta odbyła się po raz szesnasty. Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak i proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Chełmnie, ks. Grzegorz Grochowski.

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.