Szanowni Państwo! uprzejmie informujemy, że Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających do odwołania.

75. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Wystawa plenerowa

75. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Wystawa plenerowa


 

23 czerwca 1944 r. do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, po prawie rocznej przerwie, wznowiono masowe transporty Żydów z getta w Łodzi (Litzmannstad Getto) – jedynej „dzielnicy zamkniętej” funkcjonującej w tym czasie na terenie tzw. Kraju Warty (Warthegau).

Wywózki do Kulmhof poprzedziły przewidzianą na sierpień 1944 roku ostateczną likwidację łódzkiego getta. 

Z chwilą rozpoczęcia wysiedleń w getcie przebywało około 76 tys. osób. Do 14 lipca 1944 r. w dziesięciu transportach do Kulmhof wywieziono łącznie 7196 osób. Pozostających jeszcze przy życiu mieszkańców getta między 9 a 29 sierpnia wysłano do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Żydzi niezwłocznie po przybyciu do Chełmna (Kulmhof) byli ograbiani ze swojego dobytku, który pozwolono im zabrać w podróż „poza teren getta”, do lepszej egzystencji. W rzeczywistości był to ostatni etap podróży, po której następowała śmierć w mobilnych komorach gazowych.

wystawa2

Motywem przewodnim wystawy jest „ostatnia droga” ofiar w ujęciu fizycznego doświadczenia (warunków podróży, atmosfery i wywołanych emocji u podróżujących), jak i symbolicznych znaczeń, przedmiotów zabieranych w ostatnią podróż lub ją imitujących (okucia walizek, buty itp.). To przedmioty-artefakty wprowadzą odbiorcę w prezentowaną treść.

 Na dziesięciu planszach osadzonych na drewnianej konstrukcji ukazano historię łódzkiego getta, od jego zorganizowania przez niemieckie władze okupacyjne, warunki życia w nim panujące, poprzez procedurę poprzedzającą odjazdy transportów ze Stacji Radegast, do jego likwidacji i losów ocalonych z Zagłady.

 Głównym celem wystawy jest upamiętnienie blisko 80 tys. ofiar łódzkiego getta, zamordowanych w obozie zagłady Kulmhof w dwóch okresach jego zbrodniczej działalności, ze szczególnym uwzględnieniem więźniów deportowanych w ostatnich transportach.

  

Kurator wystawy: Magdalena Babik,

oprawa plastyczna: Maciej Janowicz,

miejsce ekspozycji: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie,

okres ekspozycji: od 23 czerwca 2019,

wystawa czynna: w godzinach pracy Muzeum od 1 kwietnia do 30 września, od g. 9.00 do17.00 (wtorek–niedziela), od 1 października do 31 marca, od g. 9.00–15.00.

 


Kontakt

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47; 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu

Zwiedzanie

Chełmno

1 kwietnia – 30 września 
wtorek – niedziela 9.00–17.00 
poniedziałek – nieczynne


1 października – 31 marca 
wtorek – niedziela 9.00–15.00 
poniedziałek – nieczynne

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.

Las Rzuchowski

Teren otwarty dla zwiedzających 

Aktualności

© copyright Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie