Dnia 14 czerwca, decyzją Sejmu RP z 8 czerwca 2006 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Upamiętnienie przypada w rocznicę deportacji do KL Auschwitz w Oświęcimiu pierwszego transportu więźniów.

Pamięć o ofiarach pierwszego na okupowanych ziemiach polskich niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uczczona została przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fidlera w Budzisławiu Kościelnym. Młodzież zapoznała się z historią obozu śmierci Kulmhof, a także wzięła udział w zajęciach edukacyjnych. Następnie na terenie dawnego majątku w Chełmnie i w Lesie Rzuchowskim złożono kwiaty i zapalono znicze. Refleksji służyło także odczytanie relacji świadków wydarzeń.

W obozie zagłady Kulmhof zginęło około 200 tysięcy Żydów – obywateli polskich, Żydzi z Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga, około 4300 austriackich Romów i Sinti, 82 dzieci z czeskich wsi Lidice i Ležáki oraz nieznana liczba dzieci polskich z Zamojszczyzny, duchownych, żołnierzy polskich i radzieckich, pensjonariuszy domów starców.

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.