Deportacje obywateli polskich, w tym pochodzenia żydowskiego, w czasie II wojny światowej z tzw. Kraju Warty – części ziem wcielonych do III Rzeszy, były dramatem prawie półtora miliona osób.

Obraz przymusowej migracji, jednocześnie jednej z największych zbrodni niemieckich, przedstawiono na wystawie pt. „Wypędzeni 1939…”, która obecnie prezentowana jest w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Jej autorzy, Jacek Kubiak, Agnieszka Łuczak, Andrzej Porawski, Małgorzata Schmidt i Janusz Zemer, pragnęli przybliżyć odbiorcy jeden z zapomnianych rozdziałów wojennej historii, jednocześnie upamiętnić losy tych, których dotknęła niemiecka machina terroru.

miejsce ekspozycji: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

okres ekspozycji: maj-czerwiec 2018

Wystawa czynna w godzinach pracy Muzeum od 9.00 do17.00 (wtorek–niedziela).

wypedzeni2

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.