Wizyta młodzieży z Angers

25 kwietnia wizytę studyjną w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła grupa uczniów ze szkoły Lycee Mongazon z Angres (Francja) wraz z towarzyszącymi im gimnazjalistami z Dwujęzycznego Gimnazjum nr 4 w Toruniu. Obie szkoły ścisłe współpracują ze sobą w ramach wymiany edukacyjnej młodzieży i nauczycieli (Angers jest miastem partnerskim Torunia). L'Institution Mongazon jest istniejącym od 1833 r. zespołem szkół, w ramach którego funkcjonuje college (odpowiednik polskiego gimnazjum), liceum oraz klasy przygotowujące uczniów do specjalistycznych studiów wyższych. W ramach wizyty uczniowie zwiedzili Muzeum wraz z Miejscem Pamięci w Lesie Rzuchowskim. Pogłębieniu i uzupełnieniu wiedzy na temat Zagłady służyły zajęcia edukacyjne przygotowane przez pracowników Muzeum. Omówiono sytuację Żydów w Polsce przed wybuchem wojny oraz ich losy w Kraju Warty w czasie II wojny światowej. Zajęcia zostały uzupełnione o pokazy filmów archiwalnych znajdujących się w kolekcji muzealnej. Młodzież obejrzała m.in. wywiad z Szymonem Srebrnikiem, jednym z dwóch mężczyzn, którzy przeżyli egzekucję ostatnich więźniów obozu zagłady Kulmhof, która miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r.