28 czerwca z wizytą w miejscu pamięci przebywała grupa młodzieży czeskiej z okolic wsi Lidice i Leżaki, skąd do obozu zagłady Kulmhof, latem 1942 r., przewieziona została na śmierć grupa 82 dzieci.

Młodzieży towarzyszył Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, pan Jan Krivoš. Po zwiedzeniu terenu dawnego majątku w Chełmnie oraz ekspozycji w spichlerzu grupa udała się do miejsca pamięci w lesie rzuchowskim, gdzie złożono kwiaty i znicze. Wizyta zorganizowana została po raz szósty przez stowarzyszenie „Československá obec legionářská”, skupiające czeskich i słowackich weteranów i kombatantów, w ramach projektu „Ohen (bez) nadeje” („Ogień (bez)nadziei”).