8 grudnia 2016 roku na terenie Lasu Rzuchowskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę pierwszego transportu Ofiar do niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Z tej okazji otworzono również wystawę stałą w budynku dawnego spichlerza, niegdyś miejsca przetrzymywania Ofiar, sortowni rzeczy oraz dramatycznych wydarzeń z dnia likwidacji obozu. Zorganizowana we wnętrzu spichlerza wystawa, w swej minimalistycznej formie podkreśla autentyzm miejsca jako przestrzeni tragedii. Jej eksponatami są rzeczy należące do ofiar obozu Kulmhof. Wydobyte podczas badań archeologicznych przemawiają dziś z potężną siłą.

„Spichlerz – przestrzeń tragedii” to katalog wystawy zawierający krótki zarys historii powstania oraz funkcjonowania obozu, ze szczególnym uwzględnieniem budynku spichlerza, jednego z najważniejszych elementów infrastruktury poobozowej, który przetrwał do czasów współczesnych.

W publikacji opisana została rola, jaką pełnił budynek spichlerza w czasie funkcjonowania obozu, warunki życia oraz pracy osób w nim uwięzionych, a także dramatyczne wydarzenia, jakie rozegrały się tutaj w czasie ostatecznej likwidacji obozu. Katalog zawiera opatrzone dokładnymi opisami fotografie eksponatów z wystawy. Ponadto oprócz bogatego materiału ikonograficznego znajdują się w nim również fragmenty relacji świadków. Kuratorem wystawy, jednocześnie autorem publikacji jest Andrzej Grzegorczyk, projekt graficzny opracował Krzysztof Spychał, natomiast wydawcą – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Publikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.