Dnia 14 czerwca, decyzją Sejmu RP z 8 czerwca 2006 roku, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Upamiętnienie przypada w 66. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz w Oświęcimiu.

Pamięć o ofiarach pierwszego na okupowanych ziemiach polskich niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Neremzostała uczczona poprzez symboliczne zapalenie zniczy na terenie dawnego majątku w Chełmnie i w lesie rzuchowskim.

Dzien Pamieci Ofiar3W Kulmhof zginęło około 200 tysięcy Żydów – obywateli polskich, Żydzi z Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga, około 4300 austriackich Romów i Sinti, 82 dzieci z czeskich wsi Lidice i Leżaki, oraz nieznanej wielkości grupy dzieci polskich z Zamojszczyzny, osób duchownych, pensjonariuszy domów starców, żołnierzy polskich i radzieckich.

[…]Aż pewnej nocy zajechały pod obóz cygański samochody ciężarowe, na które załadowano wszystkich, zdrowych i chorych – i wywieziono. Niemcy nawet nie robili tajemnicy z losu, jaki spotkał mieszkańców obozu.[…]Wszystkich Cyganów wymordowano. Część wystrzelano, a część zagazowano w samochodach z rurami spalinowymi wmontowanymi do wewnątrz. Sposób ten wypróbowano już wcześniej na Żydach wysiedlonych z getta”

Arnold Mostowicz, Żółta gwiazda i czerwony krzyż, Warszawa 1988, s. 62-63.

Dzien Pamieci Ofiar2