Dwudniowe seminarium dla nauczycieli „Miejsca pamięci w Wielkopolsce”

Dwudniowe seminarium dla nauczycieli „Miejsca pamięci w Wielkopolsce” zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej poznańskiego oddziału IPN miało na celu upowszechnianie wiedzy na temat okupacji w Kraju Warty, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ludności żydowskiej i jej eksterminacji prowadzonej w pierwszym na ziemiach polskich niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Celem organizatora było także zapoznanie nauczycieli ze współczesnym funkcjonowaniem Miejsca Pamięci w Chełmnie nad Nerem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na działalność edukacyjną prowadzoną na terenie placówki.

Seminarium rozpoczęło się 5 czerwca w Łodzi, gdzie jego uczestnicy zwiedzili m.in. Muzeum Miasta Łodzi, a także szlak Litzmannstadt Getto. 6 czerwca nauczyciele odbyli wizytę w Muzeum w Chełmnie nad Nerem, zwiedzając Miejsce Pamięci, a także uczestnicząc w warsztatach Źródła archiwalne i archeologiczne do dziejów niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w edukacji o Holokauście. Podczas zajęć mieli możliwość zapoznania się z różnorodnym materiałem źródłowym wykorzystywanym na zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez placówkę wraz z analizą i interpretacją niektórych dokumentów.

W seminarium uczestniczyli nauczyciele m.in. z Poznania, Piły, Leszna, Gdańska i Kalisza. Partnerem przedsięwzięcia był łódzki oddział IPN oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.