Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem prezentuje wystawę plenerową pt. „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna «pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie»” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

Wystawa autorstwa Agnieszki Jaczyńskiej i Magdaleny Śladeckiej została przygotowana z myślą o przypomnieniu o niemieckiej akcji wysiedleńczo-osadniczej na Zamojszczyźnie. Najprawdopodobniej do obozu śmierci Kulmhof trafiła grupa dzieci z Zamojszczyzny.

sonderlab1

Wydarzenia te do dziś dla mieszkańców Zamościa i regionu są jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej. Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu i charakterze „Aktion Zamosc”, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego czy powojennych próbach osądzenia tej zbrodni.

Wystawa „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna…” upowszechnia i utrwala wiedzę o wysiedleńcach Zamojszczyzny, jednocześnie upamiętnia losy tych, których dotknęła niemiecka machina terroru.

miejsce ekspozycji: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

okres ekspozycji: kwiecień-czerwiec 2017

Wystawa czynna w godzinach pracy Muzeum od 9.00 do17.00 (wtorek–niedziela).