Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznych wizyt w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem młodzieży szkół średnich z powiatu szamotulskiego.

Uczniowie gimnazjów z powiatu odwiedzali wówczas Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Projekt, zainicjowany przez nauczycieli historii szkół średnich i realizowany przy wsparciu samorządu powiatu szamotulskiego, ma charakter wizyt studyjnych  w miejscach pamięci Wielkopolski związanych z II wojną światową oraz martyrologią obywateli II Rzeczypospolitej.

1 kwietnia Muzeum odwiedziła grupa nauczycieli, która będzie realizowała to działanie. Nauczyciele zwiedzili Miejsce Pamięci, zapoznając się z formami działalności edukacyjnej prowadzonej przez Muzeum oraz możliwościami współpracy w ramach tej inicjatywy.