27 stycznia decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W tym dniu dokładnie 72 lata temu, wyzwolono niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz.

W Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem 27 stycznia 2017 roku uczczono Pamięć milionów Żydów zgładzonych podczas drugiej wojny światowej. W upamiętnieniu uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Turku. Uczestnicy uroczystości zapalili znicze w miejscu, z którego wyruszały „samochody śmierci” – mobilne komory gazowe stosowane przez Niemców w Kulmhof, pierwszym niemieckim obozie zagłady, oraz przy pomniku pamięci ofiar obozu w lesie rzuchowskim – miejscu masowych mogił.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2W ramach wizyty uczniowie zwiedzili wystawę, uczestniczyli w lekcjach muzealnych: Niewiarygodne obrazy cierpienia. Dramat ofiar Kulmhof w świetle świadectw archiwalnych oraz Synagogi w naszym regionie, poznali świadectwo Szymona Srebrnika, jednego z ocalałych podczas likwidacji Obozu Kulmhof w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., oraz odczytali Odezwę do naszego przyszłego narodu, spisaną 1 grudnia 1944 r. przez Izraela Zygelmana, jednego z ostatnich więźniów Kulmhof.

Przekazywanie wiedzy na temat Holokaustu kolejnym pokoleniom sprawia, że pamięć o ofiarach Zagłady trwa.