Publikacja „Cień zagłady. Początki funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem” została wydana w związku z upamiętnieniem 75. rocznicy zamordowania 8 grudnia 1941 r. pierwszej grupy Żydów w obozie zagłady Kulmhof przez SS-Sonderkommando Herbert Lange. W książce ukazana została droga do „ostatecznego rozwiązania” w Kraju Warty, przedstawiono okoliczności założenia obozu (także informacje o Chełmnie w przededniu wybuchu wojny i podczas pierwszych lat okupacji niemieckiej) oraz los pierwszych ofiar Kulmhof, przywożonych przez Niemców z gett prowincjonalnych i getta łódzkiego w grudniu 1941 i styczniu 1942 r. Ponadto opisano sposób rozprzestrzeniania się informacji na temat tragicznego losu osób wywiezionych do Kulmhof w początkowym okresie funkcjonowania obozu. Całość uzupełnia materiał ikonograficzny, w tym niepublikowane wcześniej fotografie. Autorami publikacji są Bartłomiej i Małgorzata Grzankowie, pracownicy Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem – Oddziału Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Publikacja wydana została także w języku angielskim.