15 listopada przypadła 78. rocznica rozstrzelania w lesie rzuchowskim 56 Polaków, aresztowanych między połową września a połową listopada 1939 r. przez niemiecką żandarmerię i SS.

Aresztowanych mieszkańców powiatu kolskiego, wśród których byli m.in. rolnicy z okolicznych wsi, a także przedstawiciele miejscowej inteligencji, osadzono najpierw w więzieniu w Kole, a potem przewieziono do lasu rzuchowskiego, w okolicach wsi Chełmno nad Nerem, gdzie w kilku grupach zamordowano. Największa egzekucja miała miejsce 15 listopada 1939 r.

Akcja aresztowania obywateli polskich, którzy wyróżniali się przed wojną postawą polityczną, aktywnością społeczną czy pozycją majątkową, była jedną z licznych na okupowanych przez Trzecią Rzeszę ziemiach polskich prowadzonych w pierwszych miesiącach wojny w celu zastraszenia miejscowej ludności. Nie różniła się również od innych tego typu działań przeprowadzanych wówczas w zajętej Wielkopolsce.

Ekshumacja ciał zamordowanych miała miejsce latem 1945 r. i była prowadzona pod kierunkiem sędziego Władysława Bednarza. Wtedy też odbył się pogrzeb ofiar z udziałem rodzin.

Dla upamiętnienia pomordowanych w 1991 r. na terenie lasu rzuchowskiego został wzniesiony pomnik-ołtarz, według projektu art. rzeźbiarza Jana Rassumowskiego. Na jego płycie umieszczono nazwiska 54 ofiar.

W 78. rocznicę zbrodni hołd pomordowanym oddała młodzież wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie.

8 rocznica rozstrzelania 2