Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem prezentuje wystawę czasową łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej”.

wystawaczas1Jej autorami są dr Adam Sitarek (komisarz wystawy) i dr Michał Trębacz, pracownicy Biura Badań Historycznych łódzkiego IPN.

Wystawa "Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej" powstała w 2012 r. w 70. rocznicę „Zbrodni zgierskiej”, czyli rozstrzelania przez niemieckie władze okupacyjne 100 Polaków w  Zgierzu jako odwet za zabicie dwóch gestapowców.

Wystawa ukazuje szereg przykładów zbrodniczej działalności niemieckiego okupanta, jak np. bombardowania miast przez lotnictwo niemieckie podczas kampanii wrześniowej, akcję mordowania polskich elit intelektualnych w ramach tzw. Intelligenz Aktion, czy zsyłki i deportacji tysięcy osób do obozów pracy i obozów koncentracyjnych.

Wystawa prezentuje również prowadzoną przez okupanta eksterminację społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała region łódzki. Poddani brutalnym szykanom Żydzi zostali umieszczeni w gettach, a następnie w większości wymordowani w obozach zagłady takich jak Kulmhof, Auschwitz-Birkenau i Treblinka.

Ukazane zostały również powojenne procesy części dygnitarzy niemieckich odpowiedzialnych za terror okresu okupacji oraz współczesne formy upamiętnienia w miejscach pamięci.

Okres ekspozycji: wrzesień – grudzień 2017

Miejsce ekspozycji: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Wystawa czynna w godzinach pracy Muzeum (wrzesień: 9.00 – 17.00, październik-grudzień: 9.00-15.00)