W dniu 7 lipca Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odwiedziła Dyrektor United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie – Sara J. Bloomfield oraz przedstawiciel Muzeum – Jacek Nowakowski.

Założone 22 kwietnia 1993 roku Muzeum ma za zadanie upamiętnienie zbrodni Holokaustu i jest uważane za drugie najczęściej odwiedzane miejsce w całym Waszyngtonie. Wśród jego zbiorów znajduje się między innymi 8 tysięcy znalezisk archeologicznych, 20 milionów materiałów archiwalnych, 7 tysięcy dzieł historii mówionej oraz 630 godzin filmów historycznych i dokumentalnych.

Pani Sara J. Bloomfield jest Dyrektorem Muzeum od 1999 roku i miała ogromny wkład w rozwój tego miejsca. Jest byłym członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów oraz aktualnym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a także laureatką Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i czterech honorowych doktoratów.

W spotkaniu stronę Muzeum w Chełmnie nad Nerem reprezentowali: Dyrektor Muzeum – dr Anna Ziółkowska oraz Kierownik Oddziału – dr Piotr Wąsowicz.

Wizyta przedstawicieli waszyngtonskiego Muzeum 2