Cele kształcenia realizowane przez Muzeum mają stanowić uzupełnienie elementów programu edukacyjnego realizowanego w placówkach oświatowych różnych szczebli nauczania. Głównym zadaniem edukacyjnym instytucji jest upowszechnianie wiedzy o Holokauście i II wojnie światowej.

Działalność edukacyjna realizowana jest w formie lekcji muzealnych, warsztatów, wykładów, prelekcji i wizyt studyjnych. Skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także nauczycieli pragnących przekazać uczniom wiedzę na temat okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, Holokaustu, położenia ludności żydowskiej w tzw. Kraju Warty, funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, a także współczesnego funkcjonowania Muzeum-Miejsca Pamięci.

Lekcje muzealne

• Kulmhof – historia pierwszego niemieckiego obozu śmierci
  • SS-Sonderkommando Lange i jego działalność w Kraju Warty – preludium Kulmhof
  • „W tych miasteczkach już nie ma nas...” Zagłada Żydów w Kraju Warty – od eksterminacji pośredniej do Kulmhof
  • Niewiarygodne obrazy cierpienia. Dramat ofiar Kulmhof w świetle świadectw archiwalnych
  • Symbole Holokaustu. Ostatnie słowa Ofiar...
  • Cichy bohater z Chełmna nad Nerem. Stanisław Kaszyński wobec eksterminacji Żydów w niemieckim obozie zagłady Kulmhof
  • Zakładnicy polscy zamordowani w 1939 r. – pierwsze ofiary Lasu Rzuchowskiego
  • Czy możemy zrozumieć, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”?
  • Jaką funkcję pełni Muzeum-Miejsce Pamięci?

Lekcja muzealna 001  Lekcja muzealna 002

Warsztaty

• Źródła archiwalne i archeologiczne do dziejów niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w edukacji o Holokauście
  • K jak Księga. O znaczeniu judaistycznej Tory i chrześcijańskiej Biblii
  • Prawa człowieka wczoraj i dziś. Dzieci w getcie łódzkim – Litzmannstadt Ghetto
  • Dwie twarze getta. Godność i człowieczeństwo w dzielnicy zamkniętej
  • Filmowe impresje o czasie Zagłady. Sztuka filmowa jako forma upamiętnienia Holokaustu

Warsztaty 001  Warsztaty 002

Wykłady

• Dzieje niepamięci. Powojenne losy terenu byłego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
  • Getta prowincjonalne w Kraju Warty
  • Przedstawić świat nieprzedstawialny. Poetyka Holokaustu jako nowe doświadczenie literackie po II wojnie światowej

Wykłady 001  Wykłady 002

Jednodniowy pobyt studyjny

Celem pobytu studyjnego jest zapoznanie jego uczestników z historią pierwszego niemieckiego obozu śmierci Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, jego znaczeniem w polityce eksterminacyjnej względem ludności żydowskiej prowadzonej przez III Rzeszę, a także historią upamiętnienia miejsca po  byłym obozie zagłady i współczesną działalnością Muzeum. W planie pobytu studyjnego znajduje się zwiedzanie miejsca pamięci z przewodnikiem, wykład i warsztaty przygotowane przez pracowników Muzeum oraz pokazy filmowe.

Wizyta studyjna 001  Wizyta studyjna 002

Workcamp

Dwutygodniowy pobyt wolontariacki międzynarodowej grupy młodzieży. Uczestnicy warsztatów poznają historię miejsca pamięci m.in. poprzez pracę z zabytkami archeologicznymi znajdującymi się w kolekcji Muzeum i różnego typu prace porządkowe wykonywane na obszarze dawnego parku dworskiego oraz w lesie rzuchowskim. Młodzież uczestniczy także w prelekcjach, projekcjach filmowych przybliżających historię obozu śmierci Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Holokaustu, a także w wyjazdach edukacyjnych do miejsc, które pozostają związane z tragiczną historia miejsca po byłym obozie zagłady.

Workcamp 001  Workcamp 002